Lehet-e újat mondani a Hymnusról? - Rendhagyó irodalomóra a Babitsban
2024. december 12-én, csütörtökön a 11.B osztály a 11. évfolyam irodalom fakultációs diákjaival kiegészülve hallgathatott végig egy előadást Kölcsey Ferenc Hymnus című költeményéről. Az órát Dr. Milbacher Róbert, a Pécsi Tudományegyetem irodalomtörténésze tartotta „Lehet-e újat mondani a Hymnusról” címmel.
A témába való bevezetésképpen a szerzőről, Kölcseyről tudhattunk meg érdekes információkat, illetve tisztáztuk és átbeszéltük a személyét körülölelő misztikus, titokzatos legendákat. Ezután tértünk rá a Hymnusra, amely kapcsán először megosztó és vitatott kérdésekre kerestük a választ, amelyek a mű műfaji hovatartozására, hangnemének milyenségére és valódi szerzőjének személyére vonatkoztak. Érintettük továbbá a keletkezésének és megjelentetésének, valamint nemzeti szimbólummá válásának történetét is. Kitértünk arra is, hogy jogilag védett a költemény és a meggyalázása szabadságvesztéssel is járhat. Itt volt szerencsénk a meggyalázással megvádolt írók átdolgozásait is megtekintenünk.
Az előadás második felében a Hymnus teológiai szövegként való értelmezéséről és a szöveg felekezet szerinti bekategorizálásáról diskuráltunk. A dilemma alapját az a kérdés adja, hogy „lehet-e a protestáns Kölcsey kálvinista hagyományokból táplálkozó művét katolikusként, katolikus templomban énekleni?”. Mindkét oldalon találunk releváns és érthető érveket.
Természetesen a Hymnus istenéről és az általa a magyarokra kiszabott büntetésekről is szó esett. Zárásképpen a korban Kölcsey művének megzenésítésére kiírt pályázatra beérkező, de alulmaradt pályaműveket hallgathattunk meg. Egy heves és szakmai vita után szavazás formájában nyilvánítottuk ki véleményünket arról, hogy melyik tetszett a legjobban, és ha a jelenlegi nemzeti himnusz lecseréléséről lenne szó, melyiket választanánk alternatívaként.
Véleményem, miszerint maradjon a jelenlegi verzió, nem szükséges csere, meglepően nagy népszerűtlenségnek örvendett. Az óra utolsó tíz percében pedig az előre megadott témák alapján kellett megírnunk a saját himnuszunkat. Még szerencse, hogy nem egyedül kellett abszolválnom a feladatot, mert valószínűleg üresen maradt volna a lap. Ám csapattársaimnak hála, sikerült megírnunk a Béna focisták Hymnusának első két sorát.
Összességében az előadás (a viszonylag szerencsétlen csütörtök ötödik-hatodik órai időpont ellenére) érdekes és szórakoztató volt. A professzor úr folyamatos kérdésekkel tette interaktívvá és elgondolkodtatóvá az órát. Azt hiszem, az eltöltött kétszer negyven öt perc mindenki számára élvezetesen telt. Akiket érdekelt a téma, sok új és hasznos információval bővíthették tudásukat.
Káplán Barnabás 11.B
Milbacher Róbert oldala a Szépírók Társasága honlapján és a Facebookon:
![]() |
fotók: Iglicz Ágnes |
Megjegyzések
Megjegyzés küldése